8 Kadından Birinde Göğüs Kanseri Riski

Meme kanseri kadınların korkulu rüyası olmaktan çıkacak gibi gözüküyor. İçinde bulunduğumuz Ekim ayı meme kanseri bilinçlendirme ayı olarak seçildi. Tüm kanser çeşitleri ileriki yaşlarda daha sık görülürken meme kanseri daha çok genç kadınların problemi. 40 yaşından sonra her kadının riskli olduğu söyleniyor. Ailenizde de kanser vakası varsa mutlaka mamografi çektirmeniz gerekli.

Herhangi bir belirti olmasa bile 40 yaşından sonra her kadının mamografi çektirmesi şart. Ancak bunu sürekli hale getirmek de vücudun sürekli radyasyon altında kalmasına sebep olacak ve zararlı bir hale gelecektir. 40 yaşından sonra mamografi çektirilirse de erken teşhis sonucu son derece başarılı sonuç alınabilinmekte.

Eskiden göğsün tamamı alınması gerekirsen şimdi ise gelişen teknoloji ile birlikte sadece memedeki tümörlü kısım kısmı ışınlama ile alınabiliyor. Plastik cerrahi yöntemleri ile onkoplasti adı altında yapılan operasyon ile göğsün tamamının kaybedilmesi durumları da geride kaldı. Bu büyük korku da artık kalmadı diyebiliriz. Tedavide belirli genleri hedefleyen yeni ilaçlar, cerrahi ve radyoterapi ile birlikte kullanıldığında yüzde yüze yakın iyileşme sağlıyor.

Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir