İdrar Renginiz Ne Anlatıyor?

İnsan vücudu, kusursuz çalışan bir sistemdir. Kendi vücudunuzu tanıyıp ona özen gösterdikçe size sağlığınız hakkında ipuçları da verir. Kendinizi her zamankinden farklı hissedip, vücudunuzun gösterdiği ipuçlarını takip ederek belki de bir hastalığınızı önceden teşhis etme imkanınız olabilir. Önemli olan işaretleri görmek ve ihmal etmemektir.

idrar renkleri ve anlamları

İdrar ve renkleri
Her gün birkaç kez idrara çıkarız. İdrar rengimiz her seferinde aynı tonda olmasa da genelde belirli bir düzene sahiptir. Örneğin çok fazla baklagil tüketildiğinde idrarın rengi kahverengimsi görünebilir. Kırmızı pancar yediğiniz günün ertesinde pembe bir idrar rengine sahip olabilirsiniz. Panik yapmadan önce, ne yediğinizi hatırlayın.

İdrar rengi, kokusu ve hastalıklar
Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, idrar renginin de böbrek sağlığına dair dikkate alınması gereken önemli ipuçları verebildiğini belirtiyor. Renginin yanında, her tuvalete gidişte idrarın rengi ve kokusunu gözlemek de gerekiyor.
Çok sıvı tüketildiğinde idrarın rengi en açık haline gelir. Koyu renk olduğunda ise daha fazla su tüketmeniz gerektiğini hatırlayabilirsiniz.

İdrar rengi ve anlamları
*Parlak sarı idrar rengi normaldir ve B vitamini alanlarda da görülür.
*Koyu sarı idrar rengi de normal olarak sınıflandırılır. B vitamini içeren gıdaların aşırı tüketimi ve bazı müshillerin kullanımında da koyu sarı renk görülebilir.
*İdrar renginin pembe-kırmızı olduğu gözlemleniyorsa ve sorun eğer idrara kan karışmasına bağlıysa, durum ciddidir ve anormaldir. Günlük beslenmede aşırı pancar ve böğürtlen tüketilmemişse ve bazı antibiyotiklerin kullanımı söz konusuysa, herhangi bir hastalık olmadan da idrarda pembe-kırmızı renk görülebilir.
*Turuncu renkte idrar gözlemleniyorsa, havucun aşırı tüketiminden, B kompleks vitaminlerin veya bazı antibiyotiklerin kullanımından, bazı kan sulandırıcılardan ve kemoterapi ilaçlarından kaynaklanıyor olabilir.
*Yeşil renkli idrar ise Psodomonans bakterisinin sebep olduğu üriner enfeksiyonu akla getirir.
*Koyu mor idrar ise genetik bir hastalık olan “porfiri” belirtisidir. Sinir sistemi ve cildi tutan bu hastalığın pek çok belirtisinden biri de koyu mor idrar rengidir.
*Bulanık kırmızı-pembemsi kirli renk idrar ise en ciddi böbrek iltihaplarında görülür.
*Kanlı idrar veya idrara kan karışması ise her zaman anormaldir, aciliyetle ilgilenilmesi gereken bir sorunun varlığını gösterir. Sıklıkla üriner sistemin herhangi bir bölgesindeki taş ve enfeksiyonlarda görülür.

Not: İdrarda köpük görülmesi, böbrekler yoluyla protein kaçağının belirtisidir. Genellikle tek başına fark edilir. Devamlı ve artarak sürmesi ciddi böbrek hastalığı belirtisidir.

Bir önceki yazımız olan Unutkanlığa Karşı Olan Besinler başlıklı makalemizde unutkanlığa iyi gelen besinler, unutkanlığı önleyen besinler ve unutkanlıktan kurtulma yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın