Hazır Yoğurtlarda Kanser Tehlikesi!

Geçtiğimiz gün İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü’nden Dr. Yavuz Dizdar hazır yoğurtlarla ilgili çok dikkat çeken bir açıklama yaptı. Dr. Yavuz Dizdar son dönemde artan kanser vakalarında endüstriyel yoğurdun etkisinin ilk sırada olduğunu söyledi.

Dr. Dizdar, kanser hastalığının her geçen gün artığını belirterek, “Etrafımızda her gün birisine kanser teşhisi konulduğunu duyuyoruz. Uzmanlar, kanserdeki bu kadar yoğun bir artışı yalnızca sigara, alkol ve obezite ile açıklamanın mümkün olmadığını düşünüyor. Beslenme açısından da birbirinden çok farklı sosyal statüdeki insanlarda da kanser görülüyor. ’Hayatınızdan çıkarın’ diyebileceğiniz neler var’ diye sorarsanız bilim adamları olarak geçtiğimiz yıllarda bunu çok tartıştık. Birinci sırada olan yoğurt hala ilk sıradaki yerini koruyor. Bizim ülkemizde yoğurt, diğer ülkelere göre açık ara daha çok tüketilen bir üründür. Yoğurt, beslenmeden öte insan vücudunun dengesinin korunması açısından da çok önemlidir” diye konuştu.

Dr. Yavuz Dizdar endüstriyel hazır yoğurtlarla ilgili de aşağıdaki açıklamayı yaptı:
“Dolapta bekleyen yoğurdu haftalar boyunca üstten yemeye devam etseniz bir şey olmuyor. Bunu ben defalarca test etmiş biri olarak biliyorum. Biraz dikkat eden herkesin de bildiğini düşünüyorum. Bir ürün bu kadar çok tüketiliyorsa, bu kadar derin bir değişime gitti ise sorun var demektir. Bir gıdanın bozulma biçiminin dönüşmüş olması, ekşimenin ötesinde küflenmeyi bile atlıyor olması, içerikte çok fazla değişiklik yapıldığını gösterir. Kimse kusura bakmasın. Bunlar yoğurt değil. Bu yoğurt yöntemi bilinçli bir şekilde Türkiye’ye dayatılıyor. Bu güçler, yoğurda ilişkin Türkiye’deki yasal tebliğleri bile değiştirdi.”

Bu açıklama üzerine Ulusal Süt Konseyi (USK) Başkanı Harun Çallı da bir açıklama yaptı. Açıklamada yoğurt içinde sadece süt ve yoğurt mayası var olduğu söyleniyor. Ancak koruyucu maddeler ve homojenize yöntemleriyle ilgili herhangi bir açıklama bulunmuyor.

Hazır yoğurt evlerde oldukça fazla tüketiliyor. Hazır yoğurtların mümkün olduğunca tüketilmemesi ve evde yoğurt yapılması tavsiye ediliyor. Satın alınan çiğ süt evde yoğurt yapılarak tüketilmelidir. Hazır yoğurtlarda bulunan tehlikenin aynısının hazır ayranlarda da bulunmakta olduğunu hatırlatalım. Endüstriyel ürünlerin birçoğu içerdiği koruyucu maddeler nedeniyle insan sağlığı için tehdit oluşturmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Balık Yağının Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın