Ağrı Kesici Ateş Düşürücü Şurupların Açıldıktan Sonra Etkisi Azalır Mı?

Calpol, Dolven gibi şurup şeklinde ağrı kesici ateş düşürücüler, çocuklar için sık sık kullanılıyor. Son zamanlarda salgın enfeksiyonlar sebebiyle şurup kullanımlarının daha da arttığı görülüyor. Uzun süreli inatçı ateş, geçmeyen burun akıntıları, boğaz ağrıları şeklinde seyreden hastalıklar için Calpol veya Dolven kullanılıyor. Ancak ilaçların etkisi şişe açıldıktan sonra ne kadar devam eder, bunu biliyor muyuz?

CALPOL çocuklarda, hafif ve orta şiddetli ağrılar ile ateşin semptomatik (hastalığı tedavi
edici değil, belirtilerini giderici) tedavisinde kullanılır. Parasetamol veya ilacın içeriğindeki diğer maddelere karşı aşırı duyarlı (alerjik) iseniz, Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ilacı kullanmayınız. Her bir 5 ml’lik ölçek, 120 mg parasetamol içerir. 6 saatte bir, her dozda vücut ağırlığına göre kg başına 10-15 mg olacak şekilde kullanınız.

calpol

Ağrı Kesici Ateş Düşürücü Şurupların Etkisi Azalır Mı?

Şurup şişesini açtıktan sonra genelde tükenene kadar kullanmaya devam ederiz. Ancak ağrı kesici ve ateş düşürücülerin etkisi şişe açıldıktan sonra 1 ay sürmektedir. Yani bir hastalık üzerine açılan şurup, 1 ay sonra çöpe atılmalıdır. Başka bir hastalık durumunda tekrar kullanılan ve üzerinden 1 aydan fazla zaman geçen şurupların etkisi azalır. Bu yüzden işe yaramadığını görebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir