Yumuşatıcı Zararlı Mıdır?

Çamaşır yumuşatıcı günümüzde birçok kadın tarafından kullanılıyor. Çamaşırların yumuşacık olmasını sağladığı gibi güzel kokmasını sağlasa da sağlıklı bir seçim değildir.

Cilde temas ve solunum yoluyla vücuda zararlı maddeler alınmaktadır. Yumaşatıcı içeriğinde kloroform, A-Terpinol, Benzil alkol gibi zararlı maddeler vardır.

Özellikle iç giyimde yumuşatıcı kesinlikle kullanılmamalıdır. Bebeklerde ve çocuklarda da yumuşatıcı kesinlikle kullanılmamalıdır. Astım, alerji gibi hastalıklara sebep olabilen kimyasal ürünlerden biri de yumuşatıcı olup hayatımızdan çıkarılması gereken bir üründür. Yumuşatıcının çamaşırları yumuşattığı da aslında bir yanılgı ve sadece koku veriyor. Parfümleri solumanın zararlı olduğunu biliriz, yumuşatıcı da cildimize sürekli temas halinde olan bir parfüm gibidir.

Yumuşatıcının zarar verdiği kumaşlar: Mikrofiber kumaşlar, spor giyim yumaşları, havlular gibi sıralanabilir. Yumuşatıcının ranforce nevresimlere de zarar verdiği bilinmektedir.

Alternatif olarak çamaşır sodası veya sirke kullanabilirsiniz. Piyasada bu yazıda bahsedilen zararlı maddeleri içermeyen yumuşatıcıyı bulmanız yok olabilir çünkü zararsız bir hazır yumuşatıcı yoktur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir