Yerli ve İthal Kırmızı Mercimek Arasındaki Fark

Alışverişlerimizde, mutfağımızda her zaman yerli olanı desteklemeliyiz. Artık her şeyin yerlisi ve ithali bulunuyor. En güvenilir gıda ürünleri şüphesiz ki yerli olanlardır. Yurdun çiftçisini desteklemek üretime de destek anlamına gelir. Yerli kırmızı mercimekle ithal kırmızı mercimeğin karşılaştırmasını yazının devamında bulabilirsiniz. Göreceksiniz ki yerli olan mercimek sizi her türlü kar etmeye itecektir.

Yerli mercimeğin rengi daha koyu ve yuvarlaktır, ithal mercimek ise daha yassı ve açık renklidir. Yerli mercimekte 360 gram mercimek 10 kase çorba yaparken, ithal mercimekte 7,5 kase çorba etmektedir. Bu da yerli mercimeğin daha ekonomik olduğunu gösterir. Yerli mercimek piştikten sonra tamamen sarı bir gence bürünürken, ithal mercimek piştikten sonra yeşile çalan bir sarı rengine bürünür. Yerli mercimek daha yoğun kıvamlı, ithal olanın ise daha sulu bir kıvamı vardır. Yerli kırmızı mercimek ithal mercimeğe göre daha hızlı bir pişme süresine sahiptir. İthal mercimeği pişirirken kıvamı tutsun diye patates eklemek yada un kavurmak gerekiyor ancak yerli mercimek piştikten sonra kıvamı tam olur. Buda ithal mercimekten daha maliyetli bir çorba olduğunu gösterir.
Yerli olan sağlıktır. Çocuklarınızı bakliyat tüketmeye yöneltin. Geleceğin temellerini sağlıkla atın.

Besleyici değeri son derece yüksek olan kırmızı mercimek, vücut ve beyin gelişimi için fayda sağlar.
Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır. Bu etkisi sayesinde bağışıklık sistemine bağlı gelişebilecek hastalıklara karşı koruma sağlar.
Kırmızı mercimek anne sütünü arttırıcı etkiye sahiptir.
Bağırsak hareketlerini arttırmak için tüketilebilir.
Besleyici özelliği yüksek olduğu için çocukların beyin ve vücut gelişimi için faydalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir