Yenidoğan Bebek Emzirme Sıklığı

Yenidoğan bebekler dünyaya ne kadar yabancı ise anneler de o kadar yabancıdır. 9 aylık hamilelik süresinden sonra, bebeğini kucağına alan acemi annelerin aklında pek çok soru işareti olmaktadır. Bebeğim aç mı? Bebeğimi yeterince emziriyor muyum? Sütüm yetiyor mu? Bu sorulardan en çok can yakanı, sütün yetip yetmediği ile ilgili olandır. İlk günlerde az az gelen süt, acemi annelerde endişeye sebep olmaktadır.

bebek emzirmek

Sütüm yetiyor mu?
Yenidoğan bebeğin mide kapasitesi çok azdır. İlk günde bir kayısı kadar olan bebek midesi, ikinci günde bir yumurta kadardır. Yavaş yavaş büyüyen midenin dolması çok çabuk olmaktadır. Bu yüzden az da olsa anne sütü alan bebek çabucak doymakta ve çabucak da acıkmaktadır.
Bebeğin bezleri dolu dolu kaka ve idrar oluyorsa, bebek çok ağlama krizine girmiyorsa doyuyor demektir.

Yenidoğan bebek emzirme sıklığı ne olmalı?
Yenidoğan bebeklerde sarılık tehlikesi olacağı için bebekleri 2 saatte bir emzirmek gereklidir. Bebek uykuda bile olsa uyandırılmalı ve emzirmeye zorlanmalıdır. İlk günlerde bebekler çok uyumak isterler. Uyandırmak zor olabilir. Bebeklerin topuklarını sıkıştırarak onları uyandırabilirsiniz.

Anne sütü azsa?
Anne sütü, sezaryen doğumdan sonra hemen gelmeyebilir. Bu durumda az az takviye edici mama verilebilir. Ancak emzirmeye devam edilmelidir. Bebek emdikçe süt artacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir