Yemek Seçen Çocuklarda Aile Suçlu

Anne babaların çocuk gelişiminde çok büyük önemi mevcut. Anne baba çocuğu çok rahat bırakıp bazı şeylerde baskı uygulamazsa çocuğun gelişimi olumsuz yönde etkilenmektedir.

Örneğin çocuk bazı yemekleri yiyip bazılarını seçtiğinde anne baba herhangi bir baskı yapmıyorsa çocuk kararının doğru olduğunu düşünecek ve bu yemekleri ömrü boyunca yemeyecektir. Herkesin içinde çok rahat bir şekilde “Bizim çocuk hayatta ıspanak yemez.” deyip övünürcesine söylüyorsanız onay gördüğünü düşünecektir. Biraz daha ısrarcı olmalısınız.

Patlıcan, kanrıbahar, ıspanak, kereviz,peynir çocukların en çok seçtiği yemeklerdendir. Siz ebeveynler olarak çocuklara örnek olmalısınız. Eğer siz de yemek seçiyorsanız onların yanında yemekler hakkında kötü konuşmamalısınız. Çünkü çocuklar zannettiğinizden çok daha fazla sizleri taklit eder. Onlara göre anne baba ne yaparsa sorgusuzca hafızaya alınır ve doğru olduğu kabul edilir.

Son dönem çocukları özellikle peynir konusunda çok seçici davranmaktadır. Onlara peyniri sevdirmenin bir yolunu bulmalısınız. Çünkü peynir özellikle çocuk dönemlerinde çok yararlı bir besindir. Hayat boyu da kemik gelişiminde önemlidir. Unutmayın ki çocuklar yemek seçimleriyle dünyaya gelmezler. Ne görürlerse onu öğrenirler. Siz çocuğu sushi ile beslerseniz onu da sevecektir.

Ispanak, pırasa gibi sebzeleri onların sevebileceği tarzda sunarsanız çocuklar da zevkle yiyecektir. Tabakları oyun haline getirirseniz yemeyecekleri bir şey yok. Örneğin ıspanağı püre haline getirip kaşar peyniriyle süslerseniz severek yiyeceklerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir