Yazın Sinemaya Gidilmez mi?

Sinemaların mevsimi var mıdır? Sinemalara hep sonbahar ya da kış mevsiminde mi gidilir? Neden bizim ülkemizde filmler gösterime hep ekim-kasım gibi girer?

Bu soruların elbet cevapları var. Sinemalarımız eskiden genelde basık ve havasız yerlerdi. Kış mevsiminde de hafta sonlarında zaman geçirilecek en uygun yerlerden. Özellikle de çiftler soğuk havalarda sinemalara gidip sıcak sıcak oturabiliyordu. Yazın ise yeşillikler, piknik alanları, deniz kenarları varken kimse sinemaya gitmek istemiyor. Havasız bir ortamda bunalıp da güneşin tadını çıkarmamak olmazdı.

Şimdiki sinemalarda ise öyle güzel klimalar var ki insan dışarı çıkmak istemiyor. Dışarıda gezip de bunalmak insanlara çekici gelmemeye başlıyor. Alışveriş merkezlerindeki sinemalar bu türden. Yüksek tavanlarıyla da ferahlık sağlıyor. Ama her AVM için aynı şeyi söyleyemeyiz.

Eskiden yazlık sinemalar vardı. Yazın ortasında bile şehre gelen Ferdi Tayfur filmleri zevkle izlenirdi. Açık alanda çekirdek yiyerek film izlemenin keyfi de başka olsa gerek..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir