Virüsün Mutasyon Geçirmesi Ne Anlama Geliyor?

Covid 19, dünyada hızla yayılmaya devam ederken, bu kez de virüsün mutasyon geçirmesi gündeme geldi. İtalya; Danimarka, Hollanda, Avustralya, Belçika, ve İskoçya’nın ardından “VUI – 202012/01” mutasyonun tespit edildiği İngiltere dışındaki altıncı ülke oldu. Fransa ise mutasyon görüldüğünü doğrulamasa da imkan dahilinde olduğunu ifade etti.

mutasyon

Mutasyon nedir?
Mutasyon, varyant ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir. Mutasyona sahip bir organizma ise mutant olarak adlandırılır. Korona virüsünün mutasyona uğraması, virüsün eskisinden %70 daha hızlı yayıldığı anlamına geliyor. Genel olarak germ hattı mutasyonları ve somatik mutasyonlar olmak üzere ikiye ayrılan mutasyonlar, kalıtsaldır ve bir sonraki nesillere aktarılır.

Koronavirüs Mutasyona Mı Uğradı?
İngiltere hükümetinin Sağlık Baş Danışmanı Prof. Dr. Chris Whitty, koronavirüsün mutasyon sonucu ortaya çıkan yeni türünün “daha hızlı yayılabildiğini” söyledi. Whitty yaptığı açıklamada, “Konuyla ilgili acil çalışmalar yürütülmesi gerekiyor” dedi.

Whitty, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirimde bulunduk ve durumu daha iyi anlamamıza yardımcı olacak olan mevcut verileri incelemeye devam ediyoruz. Şu anda bu yeni türün daha ölümcül olduğuna ya da mevcut aşı ve tedavileri etkileyebileceğine dair henüz bir bulgu yok. Ancak bu görüşün net bir şekilde teyit edilmesi için konuyla ilgili acil çalışmalar yürütülmesi gerekiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir