Vampir Şarjlara Dikkat!

Devir tasarruf devri.. Nereden ne masrafımızı kıssak da tasarruf etsek diye düşünüyoruz. Çamaşırları biriktirmeden makineye atmıyoruz. Buzdolabının derecesini kışın düşürüyoruz. Fırını gereksiz yere çalıştırmayıp elektrik faturasını düşürmeye çalışıyoruz.
Bilinmeyen veya yeterince dikkat edilmeyen bir konu var: fişte takılı kalan şarj aletleri..

Prizde kalan şarj aletleri elektrik harcıyor mu?
Enerji Tüketicileri Derneği’nden (ETUDER) yapılan açıklamada, fişe takılı kalan cihazların elektrik kullanımına “Vampir Elektrik Enerjisi” denildiği belirtilerek uyarıda bulunuldu: “Sızıntı halinde elektrik tüketimine sebep olan bu tüketimin, çoğu zaman farkına varmayız. Küçük tüketimler aylık faturalarda dikkati çekmezler ancak yıllık rakamlara baktığınızda ya da büyük resim düşünüldüğünde konunun önemi ortaya çıkar. Bu ülkemiz kadar dünyanın da ciddi bir sorunudur. Amerika’da toplam enerji tüketiminin yüzde 5’inin vampir elektrik tüketiminden kaynaklandığı belirtiliyor.”
Bu yüzden kullanılmadığı süre içinde şarj aletlerini prizde bırakmamakta fayda var. Yalnızca şarj aletleri değil, kullanılmayan tüm elektrikli ürünleri prizde bırakmamak gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir