Tuvalet Öncesinde Eller Yıkanmalı

Millet olarak tuvaletten çıktığımızda ellerimizi yıkama alışkanlığına sahibiz. Tüm uzmanlar da tuvalet sonrası ellerin yıkanması konusunda hemfikir. Ancak korona virüsünün yayılmasıyla ellerin tuvalete girmeden önce de yıkanması gerektiği gündeme geldi.

Eller tuvalete girmeden önce de yıkanmalı..
Tuvalete kirli ellerle girildiğinde, genital bölgeye dokunarak hastalıkların vücuda girme hızı artıyor. Ancak tuvalet öncesinde kirli eller yıkanırsa, ellere bulaşmış olan virüsler de su ve sabun ile uzaklaştırılmış oluyor.

el yikama

Ellerin en az 20 saniye boyunca ve mutlaka sabun kullanılarak yıkanmasına, ortak kullanım alanlarında sıvı sabunların tercih edilmesine, katı sabun kullanılacaksa da sabunun su birikmeyen bir kapta ve kullanıldıktan sonra köpüğü alınmış olarak bırakılmasına dikkat edilmelidir. El yıkama sırasında her iki avuç içi, dışı, parmak araları, başparmaklar, tırnaklar ve el bileğini de sıvazlayarak temizlenmeli, yıkama bittikten sonra iyice durulanarak temiz bir havluyla veya kağıt havluyla kurulanmalıdır

Avrupa’da tuvaletten sonra elini sabunla en çok yıkayan ülkeler sıralamasında Bosna Hersek yüzde 96 ile listenin başında yer alıyor. Bosna Hersek’i yüzde 94’lük bir oranla Türkiye ve yüzde 85’le Kosova izliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir