Tonik Suyu Covid-19 Koronavirüsten Korur Mu?

Sıtma ilaçlarında da kullanıldığı bilinen kinin maddesinin halk arasında koronavirüs tedavisinde etkili olduğu söylentisinin oluşması üzerine vatandaşlar, içeriğinde az miktarda bu maddeden bulunan toniklerden tüketilmeye başlandı. Peki tonik suyu koronavirüsten korur mu ?

tonik suyu koronavirusten korur mu

Toniğin en büyük faydası, sağlıklı bir içecek olmasının yanı sıra içeriğinde bulunan kininden gelen burukluğuyla karışımlarda denge yaratmaktadır. Toniğin buruk bir tadı bulunmaktadır ve maden suyunu andırmaktadır. İçecek firmaları tarafından üretilen toniklere ilgi arttıkça uzmanlardan da uyarılar gelmeye başladı. Herkes İçin Acil Sağlık Derneği Başkanı Uzman Doktor Ülkümen Rodoplu, “Yanlış bilgilere itibar edip, para harcamaya son verilsin. Bu tür içecekler yüksek dozda kullanıldığında böbrek ve karaciğerlere zarar verebilir.

Bu içeceği ve kinin adlı maddenin çok fazla tüketilmesi faydalı olmayacağı gibi zararlı olabilecektir. Halk arasında söylentileri çıkan sumak, tonik vs gibi maddelerin hiçbirinin faydası bulunmamaktadır. Hiçbirinin gerçek bir araştırma sonucu bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir