Terleyen Ayak Neden Peynirimsi Kokar?

Çoğu insan “Benim ayaklarım kokmaz.” dese de uzun süre kapalı ayakkabılar içinde bekleyen ayakların kokmama ihtimali düşüktür. Terleme, vücudun sıcaklığa karşı verdiği doğal bir tepkidir. Terleme ile vücut bir anlamda kendisini korumaya alır ve vücut ısısını sabit tutmaya çalışır.

Vücudumuzun bazı bölgelerinde çok fazla ter bezi vardır. En çok ter bezi olan bölgelerimiz koltukaltları ve ayak tabanlarıdır. Koltukaltları terlese de peynir gibi kokmaz. Ancak ayaklar terli olarak bekledikten sonra dış ortama çıktığında peynirimsi bir kokusu olur.

Terleyen Ayak Neden Peynir Gibi Kokar?
Peynirin oluşumunda yararlı bakteriler görevlidir. Bu bakteriler bir dizi çalışma sonucunda peyniri oluştururlar. Peynirin oluşumunu sağlayan bakterilerin benzerleri ayak tabanında da yaşar. Terli ayaklar o bakteriler için tam bir besin kaynağıdır. Ölü derilerle nemli ortamda beslenirler. İşte bu çalışma sonucunda onların çok sevdiği ancak insanların hoşlanmadığı peynirimsi koku ortaya çıkar.

“Benim ayaklarım kokmaz” diyen gerçek bir kesim vardır ki onlar gerçekten çok az terleyen, ter bezleri az çalışan insanlardır. O grubun istisna olduğunu unutmayalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir