Bayatlayan Ekmek Sertleşirken Bisküvi Neden Yumuşar?

“Bayatlayan Ekmek Sertleşirken Bisküvi Neden Yumuşar?” sorusunu hiçbirimiz dile getirmesek de hepimizin bildiği bir gerçektir aslında. Açıkta kalan ekmek bayatlarken sertleşir, kupkuru bir hale gelir. Tatlı bisküviler ise açıkta bekledikçe yumuşacık olur. İki unlu mamülün bayatlarken böyle farklılık gösterme nedeni ne olabilir?

Bu olayın sebebi, unda bulunan nişasta granüllerinden kaynaklanıyor.Her iki üründe de un bulunuyor ancak ikisinin şeker miktarı birbirinden farklı. Ekmeğin içinde şeker hiç yok veya çok az var. Bisküvide ise tatlandırıcı veya şeker bulunuyor. Bayatlama sırasında şekeri az olan gıda, havayla temas ederken kurumaya meyilli oluyor. Şekerli olan gıda ise içindeki şeker miktarına bağlı olarak yumuşama gösteriyor. Eğer içindeki şeker miktarı çoksa yumuşama daha çok oluyor. Şekeri azsa orta yumuşaklıkta kalabiliyor.

Bisküvi Neden Yumuşar? diye düşündüyseniz sebebi aslında kimyasal bir olay. Bu yüzden şekerli ürünleri saklarken havayla temasını kesmeliyiz. Mutlaka ağzı sıkıca kapalı bir cam kapta bekletmek gerekiyor.
Sağlıklı günler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir