Tempeh Nedir?

Veganlar, protein alınması amacıyla alternatif gıdalar aramaktadır. Birçok alternatif gıda olsa da bazıları alerjik olabiliyor. Tempeh adı çok duyulmaktadır, peki tempeh nedir ?

tempeh nedir

Tempeh, Endonezya ve diğer Güneydoğu Asya’da oldukça yaygın olarak bulunan bir besindir. Soya fasulyesinin fermantasyonu ile üretilmekte olan bir besindir. Tempeh, anavatanı Çin ya da Japonya olmayan tek soya gıdasıdır. Bu da başlıca soya gıdaları içinde farklı olmasını sağlamaktadır. Fermentasyon işlemi yapıldığı için, soya fasulyesi proteininin sindirimi daha da kolaylaştırmaktadır.

Tempeh genellikle, küçük parçacıklar haline getirip, tuzlu su ya da tuzlu sos içerisinde bir süre beklettikten sonra kızartılarak hazırlanmaktadır. Pişmiş tempeh, tek olarak tüketilebilir ya da çorba, güveç v.b ile beraber de yenebilir. Tempeh lezzetli, etli ve mantarımsı olarak algılanan karışık ve farklı bir tada sahiptir. Çok lezzetli ve kullanılan baharata göre de lezzeti değişen bir besin olarak bilinir. Protein oranı (%18-25) olup a, d, c, b6 vitaminleri bakımından da oldukça zengindir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir