Sumak Koronavirüse İyi Geliyor Mu?

Üst solunum yollarında gelişen enfeksiyonların giderilmesine yardımcı olduğu bilinen sumağın korona ile mücadelede de iyi geldiği düşünülüyor. Aynı zamanda antimikrobiyel bir özelliğe sahip olan sumağın faydaları saymakla bitmiyor. Alternatif tıpta sıklıkla yer verilen ve soğuk algınlığı enfeksiyonları sebebiyle ortaya çıkan belirtilerin ortadan kaldırılmasında etkili olan sumak, ateş düşürücü etkisiyle de biliniyor. Sumağın bu etkisinden faydalanmak için yıllardır, sumak suyu hazırlanıp içiliyor.

sumak korona

Sumak virüsleri öldürür mü?
Antioksidan etkisi sayesinde üst solunum yolları hastalıklarında aniden meydana gelen yüksek ateşi düşürerek beyin sağlığını korur.
Haftada bir bardak tüketilen sumak suyu, sinir sisteminde deforme olmuş hücrelerin sayısını azaltarak sağlıklı hücrelerin artmasına yardımcı olur. Yorgunluk, stres ve depresyon gibi rahatsızlıkların yaşanma riskini de azaltır.

Sumağın korona virüse karşı etkili olduğu iddiaları sosyal medyada yayılmaya başlayınca sumak çok satılmaya başlandı. Ancak elde kesin bir bilgi yoktur.

Sumak suyu nasıl hazırlanır?
1 yemek kaşığı sumak ile 1 bardak su kaynatılır. Sonrasında gargara yaparak diş etlerinize de ağızdaki aft yaralarına da faydalı olan bir karışımı elde edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir