Spordan Önce Ne Yemeli?

Spora aç başlamak ve çok tok başlamak da yanlıştır. Aşırı yağlı yiyecekleri tüketmeyiniz. Doğru besinleri yeterince tüketerek spora başlamanız gereklidir. Spordan önce yiyebileceğiniz besinleri sizin için sıraladık. Bazı gıdalara karşı alerjiniz olabilir, bu durumu göz önüne almanız ve dikkat etmeniz gerekmektedir.

Tam Tahıllı Sandviç: Tam tahılı ekmek ile sandviç yaparak yiyebilirsiniz.

Yoğurt Karışımı: Spor yaparken enerjinizi yüksek tutmak için yoğurt ve meyve karışımı yapabilirsiniz.

Kuruyemiş: Spora başlamadan önce badem, fındık, ceviz gibi kuruyemişler tüketebilirsiniz. Kuruyemişin sindirimi yavaş olduğu için uzun süre tokluk hissi verecektir. Çekirdekli kuru üzüm de protein, karbonhidrat, kalsiyum ve demir ihtiyacının büyük kısmını karşılayacaktır. Ayrıca kuru üzüm birçok vitamin de barındırmaktadır.

Yer fıstığı ezmesi:İçerdiği proteinler, sağlıklı yağlar, potasyum ve lif açısından zengin bir spor öncesi atıştırmalığıdır ayrıca antrenman sonrası zedelenen kas liflerinin tamirinde yardımcıdır.

Elma: A, B, C ve E grubu vitaminleri, kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor ve sodyum gibi mineraller içeren elmada aynı zamanda çeşitli organik asitler de bulunur. Spordan önce tüketilen 1 elma günlük vitamin ve mineral ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayacaktır.

Tarçın: Spor süresince düşen kan şekerinizin dengede tutulması için tarçın son derece etkilidir. Tarçını bitki çayınıza katarak tüketebilir yada yemeğinizin üzerine serpebilirsiniz.

Muz: Spor öncesi tüketeceğiniz bir muz, terleyerek kaybettiğiniz potasyumu size geri kazandırır ayrıca ve ayrıca iyi bir enerji kaynağıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir