Siyah Üzümün Faydaları

Üzümün zamanı gelmişken bolca tüketmekte fayda var. Özellikle siyah üzümün daha faydalı olduğu söyleniyor. Üzümün kendisi ayrı çekirdeği ayrı faydalı. Bu yüzden çekirdekli olan üzümleri yerken, acımsı da olsa çekirdeklerini de çiğnemeye çalışın.

Üzüm çekirdeği kalp ve damar hastalıklarından koruyan çeşitli kimyasallar içermektedir. Üzüm çekirdeği, damarların ve kılcal damarların çeperlerini kuvvetlendiriyor. Hatta bu özelliğinden dolayı varise bile iyi geldiği düşünülüyor. Dolaşım sistemini düzenlerken, kalbin daha sağlıklı çalışmasına neden olmaktadır.
Üzüm çekirdeği yüksek oranda antioksidandır. Antioksidanlar, hücrelere zarar veren, yaşlanmayı sağlayan, kanserin oluşmasını hızlandıran serbest radikallerin başlıca düşmanıdır. Halen fareler üzerinde bu konuda deneyler yapılmaktadır. Uzmanlar, kanserli hücrelere üzüm çekirdeği ile tedavi yolu bulmaya çalışıyorlar. Cilt bakımında başlıca rol oynayan vitamin E vitaminidir. Üzüm ve üzüm çekirdeği bol E vitamini içerdiğinden ciltte oluşan sorunlara ve kırışıklıklara iyi geldiği düşünülmektedir. Uzmanlar üzüm çekirdeğinin piyasada satılan kutulu ürünlerindense, üzümü çekirdekle yemenin sağlığımız açısından çok daha faydalı olduğunu söylüyorlar. Fakat, dikkat edilmesi gereken şey üzümü döneminde yani mevsiminde tüketmektir.
Yoğun çalışıyor ve stresli bir yaşam sürüyorsanız, 1 salkım üzüm yemenin stresi azalttığı, rahatlattığı ortaya çıkmıştır. Kronik yorgunluğunuz varsa, haftada 1-2 kez 1 bardak taze üzüm suyu tüketmek çok faydalıdır. Dikkat edilmesi gereken şey, şeker hastalarının üzüm konusunda hekime danışma gerekliliğidir. Kanda iltihaplanma olması ve kalp romatizması nedeni hasta olanların beyaz üzümle tedavi olabileceklerini ortaya çıkarmıştır. Bademcik enfeksiyonları ile faranjite karşı da beyaz üzüm rahatlıkla kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir