Sivrisinek Sokması Kabus Yaşatıyor

Sivrisinek sokmaları, her yıl insanlara sıkıntı yaşatan bir durumdur. Son dönemlerde, ısırdığı insanlarda farklı etkiler oluşturan sinekler araştırma konusu haline geldi. İstanbul’da Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nin ardından özellikle çocukların vücutlarında yaraya neden olan sivrisinekler birçok ilçede görülmeye başlandı. Sarıyer Ferahevler Mahallesi’nde oturanlar da sivrisinek ısırığı nedeniyle çocuklarında yaralar oluştuğunu söylerken yapılan ilaçlamaların yetersiz kaldığını öne sürdü. Ara sokak ve parklarda da ilaçlama yapılmasını isteyen mahalle sakinleri, evlerinin camlarına sineklik takarak önlem almaya çalıştıklarını dile getirdi.

Sinek ısırması sonucunda, göz kapaklarında şişkinlik meydana gelirse acilen doktora başvurmak gerekir.

sivrisinek sokmass

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ise sivrisineklere SMS yoluyla yapılan uyarıda bulundu. Gönderilen mesajda, “Değerli İstanbullular, belediyemiz, göl, dere gibi büyük alanlarda sivrisinekle mücadele etmektedir. Bidon, havuzlar ve saksı altlığı gibi su birikebilen alanlar sivrisinekler için iyi bir üreme kaynağıdır. Bir bardak suda çevreyi rahatsız edecek kadar sivrisinek üreyebilmektedir. Sivrisineklerle hep birlikte mücadele edelim” denildi. Mesajın sonunda bir de bir animasyon filmi linki paylaşıldı.

Sivrisineklerin üreme alanlarının gösterildiği animasyon filminde “Sivrisineklerin üreme alanlarının yüzde 80’i insan eliyle oluşur” gibi bilgilere yer verildi.

Sivrisinek sokmasıne ne iyi gelir?
Limon suyunun, sivrisinek kaşıntısı adına çok iyi geldiğini belirtmek mümkündür. Sivrisinek ısırmasıyla beraber limon suyu bir bardağın içerisine sıkılmalıdır. Daha sonra kaşıntının bulunduğu yere limon suyu sürülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir