Sıcaklardan Bunalmama Yolları

Türkiye genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam ediyor. Yalnızca yurdumuzda değil bazı Avrupa ülkelerinde de benzer durumlar yaşanıyor. Peki bunalmadan bu günleri nasıl atlatabiliriz?
Sıcaklarda içimizi serinletecek içecekleri bol bol tüketebiliriz. Örneğin buz gibi bir ayran ferahlamamızı sağlar. İçine birkaç küp de buz atarsanız harika olur. Terleyerek kaybettiğimiz tuzu da böylece vücudumuza almış oluruz.
Taze sıkılmış, buzlu, naneli limonata da içinizi ferahlatır.

Çalışıyorsanız elbette denizde, havuzda vakit geçiremezsiniz. Klimanın altında hayal kurmaya devam =) Eğer izinliyseniz havuza atlayıp serinlemek hararetinizi alabilir. Tabii ki 16.00’a kadar evden çıkmıyoruz. Havuza da bu saatten sonra girmelisiniz. Yoksa güneş çarpmasıyla tatiliniz berbat olabilir.
Evdeyseniz de ılık suyla duş almak çok iyi gelecektir. Duştan çıktıktan sonra havluyla kurulanmayın ve duş etkisini uzatın.

İstanbul civarındaysanız havanın nemli olması sıcaklığın üzerine tuz biber olur, biliyorsunuz. İstanbul içindeki serin mesire yerlerine gidip zaman geçirebilirsiniz. Ormanlık alanlar her zaman şehir içinden daha serindir.

Sıcak yemekler yerine soğuk mezeleri veya yemekleri tercih edin. Örneğin ayran çorbası iyi bir seçim.
Buğdayı ve nohutu ayrı ayrı akşamdan ıslatın. Ertesi gün az suyla haşlayın. Yoğurda tuz ilave edip ayran yapın ve pişmiş olan buğdaylı nohutla çorba yapın. Buzlu olarak da tüketebilirsiniz.
Ve tabii bol su içmeyi unutmayın.
Şu yoğun sıcakları sağlıklı bir şekilde atlatalım =)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir