Seramik Gerçekten Sağlıklı Mı?

Teflon kaplamalı tencere, tava gibi mutfak gereçleri bir anda piyasadan silindi ve tercih edilmemeye başladı. Seramik ürünleri kullanımı günden güne yaygınlaşmakta ve her eve girmekte. Peki seramik ne kadar sağlıklı? Seramik sağlıktır evet. Peki neden? seramiğin ana maddesi topraktır. Toprak da doğanın granit kayaları aşındırması ve ufalandırması sonucu meydana gelmektedir. Fakat toprağın her türü de seramik yapımı için uygun değildir. Seramik yapımı için kullanıma elverişli toprak ise kil’dir ve kil de dünyanın ana maddesidir. Seramiğin geçmişi insanoğlunun ateşi bulmasına kadar uzanır. Kilin elastik olması sebebiyle şekil verilebilir olması ve pişirilmesi ile şekillerini koruyabildikleri bu şekilde bir işlemin de seramik endüstrisi olduğu ve dünyanın en eski endüstrilerinden biri olduğu bilinmektedir.

İlk zamanlarda insanlar suyu taşımak ve muhafaza etmek için seramikten kaplar yapmış ve sonrasında da yemek pişirebilmek için kaplar ve gereçler yapmışlardır. Günümüzde ise teknolojinin sunduğu imkanlar ve kullanılan yüksek teknolojiler sayesinde seramik, tabiatın başka bir mucizesi olan alüminyum’dan üretilen pişirme gerekleri üzerine kaplanarak mutfaklara estetik, sağlık ve fayda sunmaya devam etmektedir.

Seramik ürünlerini metal kaşık kullanılmadığı, bulaşık makinesinde yıkanmadığı ve düşürülmediği takdirde uzun yıllar kullanılabilir.

seramik-saglikli-mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir