Şekersiz Bal Kabağı Tatlısı Nasıl Yapılır?

Bal kabağının şimdi tam zamanı.. Genelde bal kabağını doğrayıp şekere yatırıp pişiriyoruz. Peki, kış günlerine en yakışır tatlı olan bal kabağı tatlısını şekersiz pişirmeyi denediniz mi?
Şekerin ne kadar zararlı olduğunu biliyoruz ve elimizden geldiğince şekerden uzak durmaya çalışıyoruz. Böylesine yararlı olan bir sebzeyi şekersiz olarak pişirmeyi bilmekte fayda var.

Bal Kabağının Faydaları Nelerdir?

*Yüksek oranda alfa ve beta karoten içerir. Bu karatenodiler antioksidan özellikleri nedeniyle savunma sisteminin en büyük yardımcılarındandır.
*Güçlü bir A vitamini kaynağıdır ve içeriğindeki zeaksantin isimli karotenoid ile göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.
*C vitamini bakımından zengindir. C vitamini vücudu mikroplara, patojenlere karşı savunan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyararak vücut savunmasına destek olur. 1 porsiyon Balkabağı (100 gr) yetişkin bir bireyin günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 35’ini karşılar.

Şekersiz Bal Kabağı Tarifi
Malzemeler: Yarım kilo bal kabağı, 1-2 adet çubuk tarçın, Su
Bal kabağını dilimleyin, biraz suda çubuk tarçın ile kısık ateşte pişirib. Yumuşayan bal kabağının üzerine 1 yemek kaşığı pekmez dökün ve ceviz ile süsleyin. Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir