Sebzeleri Sirkeli Suda Mı Karbonatlı Suda Mı Bekletmeliyiz?

Sebzelerin üzerinde bulunan pestisit adlı tarımsal ilaç artık kansere neden oluyor. Özellikle sebzelerin bolca su ile yıkanması gerekmektedir. Özellikle yeşil sebzelerde bu maddenin daha da çok olabileceği bilinmeli ve daha daha iyi yıkanmalıdır.

sebzeleri sirkeli suda mi karbonatli suda mi bekletmeliyiz

Daha öncesinde sirkeli suda bekletilmesi ve yıkanması gerektiği söyleniyorken uzmanlar bunun yanlış olduğunu belirtiyor. Bazı pestisitler sirkeli olan asitle birlikte daha da etkin hale gelerek daha zararlı olmaktadır. Hangi sebzede hangi pestisitin maddesinin kullanıldığı bilinmediği için de sirkeli suyla yıkanmaması daha doğru olacaktır. Eğer ki sirkeli su ile yıkıyorsanız bu yanlış bir davranış.

Uzmanlar sebzeleri karbonatlı suda bekletmeyi ya da yıkamayı önermektedir. Meyve ve sebzelerin temizlenmesi için en etkili yöntem kabuğunu soyarak tüketmek veya 1 tatlı kaşığı karbonat eklenmiş suda bir süre bekletilip sonrasında iyice durulamak olarak bildirilmektedir. Karbonatlı su alkali olduğu için zararlı maddelerin etkinliğini azaltacak ve toksik olmayan bileşenlerine de ayırmış olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir