Saki Çimen Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında?

Masal isimli şarkı ile çıkış yapan ve merak edilen isimlerden olmayı başaran Saki Çimen kimdir ? hakkında tüm bilinenleri sizlerle paylaşıyoruz.

saki cimen kimdir nereli kac yasinda

Saki Çimen kaç yaşında ? 2022 yılı itibariyle 39 yaşındadır. 1983 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano bölümünü kazandı. Konservatuar eğitimi sürerken beste çalışmalarına başlamış ve MARSİAS adlı müzik grubunu kurmuştur. Saki Çimen nereli ? kendisi aslen İstanbul’lu olarak bilinmektedir. Masal, Hüseynik, Jenerik, Aşk Tema, Çukurun dibi, Koş koş koş, Ayaz, Gözlerinde Okyanuslar, Başımın Belası gibi parçaları bulunmaktadır. Çimen 2017’de Gül Zaman ile evlenmiştir. Nikahta Gül Zaman’ın nikah şahitliğini Halil Sezai, Emrah Babal, Hatice Papila ve Uğur Ateş yaparken, Saki Çimen’in nikah şahitliğini ise Menderes Samancılar, Eşber Yağmurdereli, ve Vedat Sakman yapmıştı.

Dedesi olan Aşık Nesimi Çimen ve babası olan Mazlum Çimen gibi müzisyendir. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano bölümünü kazanmıştır. Konservatuar eğitimi sürerken beste çalışmalarına başlamış ve MARSİAS adlı müzik grubunu kurmuştur. İlk profesyonel film müziğini 24 yaşında, ilk dizi müziğini de 26 yaşında yapmıştır. 2002 yılından 2018 yılına kadar ünlü müzisyen ve besteci Vedat Sakman’ın asistanlığını ve piyanistliğini yapmıştır. Çok sayıda ödüllü filmin müziğinde imzası bulunan Çimen, farklı projelerle sahne performanslarını da sürdürmektedir.


Devlet Tiyatroları gençlik günleri kapsamında Muhsin Ertuğrul sahnesi, Müjdat Gezen Sanat Merkezi gibi birçok sahnede ve festivallerde konserler vermiştir. 2002 yılından beri ünlü müzisyen Vedat SAKMAN ‘ın asistanlığını ve piyanistliğini yapmıştır. 2007 yılında ” Yanlış Zaman Yolcuları ”, 2010 yılında ”Teslimiyet” 2011 yılında ”Kaledeki Yalnızlık”, 2012 yılında ”Ateşin Düştüğü Yer” ( Malatya ve Erzurum’dan ”en iyi film müziği” ödüllerini aldı), 2013 yılında ”Sabit Kanca” 2013 yılında ”Karayel Poyraz” 2013 yılında ”Aşk Ağlatır” 2014 yılında ”Sabit Kanca 2” 2014 yılında ”Eksik” adlı uzun metraj sinema filminin müziklerini hazırlamıştır. Son olarak Çimen Yapım da Hanımın Çiftliği, Kötü Yol, Dila Hanım ve Mihrap Yerinde adlı dizilerin müzik çalışmalarını yapmıştır. Yirminin üzerinde kısa filme müzik yapmıştır ve hala kısa film projelerine ‘ücretsiz’ olarak müzik yaparak destek vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir