Sahur Böreği Yapımı

Sahurda doyurucu yiyecekler yiyip gün boyu acıkmadan oruç tutmayı istiyoruz. Bir de yiyeceklerin kolay hazırlanabilir olmasını istiyoruz. Börek yemek güzel fikir ancak sahurda kalkıp yapılacaksa en kolayı neden olmasın ki.
En kolay hazırlanan börek tava böreğinin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız kısaca anlatalım. Yufkası önceden açılmış ve kurutulmuşsa suyla ıslatılıp kullanılabilir. Hazır taze yufkalardan da kolayca yapabilirsiniz.
Geniş ve yayvan bir tavaya öncelikle sıvıyağ dökün. 3 adet yufka yeterlidir. Birinci yufkayı tabana ortası gelecek şekilde serin. Kenarları dışarı sarksın ki en üstüne kapatabilin.
Bir kapta bir bardak süt, bir bardak yağ ve bir adet yumurtayı karıştırın. Bu karışımı yufkaların aralarına dökeceksiniz. İkinci yufkayı da parçalayarak yayın. Araya karışımdan azar azar dökün. İsterseniz peynirli isterseniz patatesli veya sebzeli yapabilirsiniz. İç harcını ikinci yufkadan sonra serpiştirin ve diğer yufkayı da parçalayarak serin. Yufka bittikten sonra en altta dışarı sarkan yufkayı üzerine kapatıp pişirmeye başlayın. Kısık ateşte kızarana kadar pişirin. Pişince arkasını çevirin.
Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir