Robot Süpürgeler Ne Kadar Elektrik Harcar?

Yılın en trend ürünlerinden biri ve en önde geleni şüphesiz ki robot süpürgeler.. Birçok kişi birbirinden görerek bu süpürgelerden alıyor ve arkadaşlarına da tavsiye ediyor. Robot süpürgelerin elektrik tüketimi ise araştırılarak satın alınıyor. Bazılarına göre, süpürgeler çok elektrik tüketirken bazılarına göre normal tüketimde bulunuyor.

Robot Süpürgelerin Elektrik Tüketimi Nedir?
Günde bir kez veya birkaç kez çalıştırılan robot süpürgeleri en çok evcil hayvan sahipleri kullanıyor. Evin haritasını oluşturan süpürgeler, kendi kendine tüm evi dolaşıyor ve işleri bitince şarj olmaya gidiyor. Şarjı azalınca da şarj olmaya kendisini gidiyor. Alt kısmından temizliği yapılıyor. Kedi köpek besleyenler, bol bol tüy topladığını söylüyor.

robot supurge

Standart bir robot süpürge; 3600 – 5200mAHlik bataryası var, 11.1 – 14.4V arasında güce sahiptir. Yani her gün evinizi bir defa süpürürseniz 74.88 x 30 = 2.246,4W = 2.25kW enerji harcamış olursunuz. Temmuz 2020 dönemi ulusal tarife 1 kWh elektrik birim fiyatı evler için 0,362671 TL/kWh, işyerleri için ise 0,54212 TL/kWh’dir.
Yani robotunuz ayda yaklaşık 1,21 TL lik bir elektrik yükü getirecektir. Aynı kapasitedeki bir elektrik süpürgesine göre oldukça düşük bir miktar olduğu görülüyor. Yani kabarık elektrik faturaları getirdiği bir şehir efsanesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir