Roaccutane Kullanımı Hakkında

Şiddetli derecede akne rahatsızlığı çeken ve her yolu denediği halde yüzündeki sorundan kurtulamayanların denediği son çare Roaccutane’dir. Son çare, çünkü faydası ile yan etkileri arasında çok ince bir çizgi vardır. Hatta doktorlar bu ilacı yazarken birçok uyarı yaparlar. En önemli yan etkilerinden biri yüksek depresyon yapma ihtimalidir. İntihara eğilime yol açtığı bile söyleniyor.
Hamilelikte kesinlikle kullanılması yasaktır. Hamile kalmayı düşünen ya da hamile kalma ihtimali olanlara bile bu ilaç verilmez.

Akneli ciltler yağlı ciltlerdir. İlaç ciltteki yağı almaya yardım eder. Bu yüzden de karaciğere zarar verdiği söylenir. Kolestrolü de oynattığı biliniyor. İlacın 6 aylık kullanımı sırasında kolestrolü kontrol altına almak gerekiyor. Ayrıca alkolden de uzak durmak gerekiyor. Güneş altında fazla kalmamak gerekiyor. Başka ilaçlarla kolay etkileşime geçer ve çok dikkatli olmak gerekir. Cilt kuruluğuna yol açacağından dudaklarınız kuruyabilir, cildiniz pul pul olabilir. Yağlı ciltten şikayet eden biriyken nemlendiriciler kullanmaya başlayan biri olursunuz. Saç dökülmeniz olursa ilaçtan bilebilirsiniz.
“Tüm bunlara katlanırım, yeter ki sivilcelerimden kurtulayım” derseniz kullanmaya elbette başlayabilirsiniz. Öncelikle bir cilt uzmanına gitmeniz gerekiyor. İlaç reçetelidir. Fiyatı şu an 50 TL civarındadır. Sigorta bu ilacı karşılamıyor. En az 6 ay ilacı kullanmanız gerekiyor. Durumunuza bağlı olarak 12 ay kullanımı da tavsiye edilebiliyor. Psikolojinizi çok iyi hazırlamalısınız. Kadın kullanıcıların bazılarında regl düzensizliklerine de yol açtığı söyleniyor.
Yüzünüzde ufak tefek 3-5 tane sivilce varsa Roaccutane tedavisine kesinlikle kalkışmayın. Ergenlik sivilceleri olabileceğini düşünüp sabredin. Yağlıysa cildiniz ergenlikten sonra da sivilceleriniz sizinle olacaktır. Dert etmeyin, her güzelin bir kusuru vardır. Hiçbir şey sağlığınızdan daha önemli değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir