Pembe Taksi Uygulaması

Pembe renkte olan ve kadın şoförün kullandığı pembe taksi Sivas’ta uygulamaya geçti. Bu pembe taksi yalnızca kadınlara ve ailelere hizmet verecek. Aracın iç ve dışı komple olarak pembe renkte tasarlanmış.

Dünya’nın birçok yerinde de pembe taksi uygulaması mevcut. Sivas’taki pembe taksi yalnızca 08.00 ve 20.00 saatlerinde arasında çalışacak. Şuana kadar Türkiye’deki ilk pembe taksi uygulaması Sivas’ta bulunuyor. Bu uygulama ilerleyen yıllarda daha da yaygınlaşacaktır.

Bu uygulama ile şiddet olaylarının azaltılması planlanıyor ancak şiddet olaylarını önlemek bu şekilde mümkün değil. Pembe taksi uygulaması ayrımcılığa sebep olmakta ve hali hazırda da birçok kadın tarafından olumsuz karşılanmaktadır. Kadına şiddet ve taciz gibi olayların azaltılması için toplumsal olarak değişim ve eğitimin artırılması gerekmektedir.

Bu uygulama kadınlara özel bir ayrıcalık olmadığı gibi dışlanma gibi bir duruma da neden olmaktadır. Ayrıcalık ve ayrımcılık yerine bir arada sorunsuz şekilde yaşanması gerekmektedir. Bu da özellikle erkeklerin eğitilmesiyle gerçekleşebilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir