Pembe Metrobüs Uygulaması

İstanbul’da metrobüs hayatı oldukça kolaylaştıran bir toplu taşıma aracı. Ancak aşırı yoğunluk da en çok şikayet konularından biri.

Saadet Partisi İstanbul İl Kadın Kolları “pembe metrobüs” adında sadece kadınların bulunduğu özel bir metrobüs istediklerini imza toplayarak gündeme taşıdı.

Aşırı yoğunluk ve kadınların yaşadığı taciz olaylarının son bulması böyle bir uygulama ile kolaylıkla son bulmayacaktır. Toplu taşıma araçlarındaki yaşanan bu sorunların çözümü eğitimli ve ahlaklı bireyler yetiştirerek sağlanabilecektir. Ülkemizde böyle bir uygulamanın hayata geçmesi ve sağlıklı bir şekilde çalışması da oldukça zor görünmektedir. Sıkışıklığın giderilmesi, sefer ve araç sayılarının arttırılmasıyla mümkün olabilecektir.

Kadına şiddet ve taciz büyük ve köklü bir problem olduğu unutulmamalıdır. Böyle uygulamalar bu sorunu çözmeyeceği gibi çözümlenmesini de zorlaştıracaktır. Dünyada da pembe taksi, otobüs örnekleri olsa da taciz sorununun tek çözümü bu değildir.

Saadet Partisi tarafından 60 bin imza toplandı ancak geçtiğimiz gün pembe metrobüs istekleri “uygun bulunmadı” şeklinde bir cevapla reddedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir