Online Korona Virüs Testi Başladı

Sağlık Bakanlığı, Korona virüsü hastalığı şüphesi olan kişilerin internet üzerinden yapabilecekleri testin yayınına başladı. Online olarak yapılan teste TC Kimlik numaranız ile başlayabiliyorsunuz.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, daha önce 184 hattından yapılan uygulamanın şimdi de ‘koronaonlem.saglik.gov.tr’ üzerinden hizmete sunulduğu bildirildi.

online korona testi
koronaonlem-saglik

İnternetten korona virüsü testi nasıl yapılır?
Sitenin sorduğu sorulardan bazıları şöyle:

* Sistem vatandaşa son 14 gün içerisinde; yurtdışı seyahati, hangi şehirde bulunulduğu, herhangi bir sağlık merkezinde bulunulup bulunulmadığı, solunum yolu hastası biriyle temas olup olmadığı, kronik hastalık geçmişi ve hastalık belirtilerine ilişkin sorular soruyor.

* Sistem, aldığı sonuçlara göre vatandaşa bir ön değerlendirme sunuyor. Ön değerlendirmenin yüksek riskli çıkması halinde sistem, bir sağlık tesisinin ziyaret edilmesini öneriyor. Web sitesinin uygulamaya girmesiyle ilk bir saatte 100 bin kişiye ulaştı.

Açıklamada ayrıca, sistemin çok kısa bir süre içerisinde İngilizcesinin yayına alınacağı ve dünyanın kullanımına sunulacağı kaydedildi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir