Okul Malzemelerindeki Tehlike

Okulların açılmasına çok az zaman kala uzmanlar velileri uyarıyor. Okul malzemeleri alışverişlerine başlamadan önce bilmeniz gerekenler var. Ucuz diye kırtasiye malzemelerini almak yerine ambalajlarının üzerindeki ibarelere dikkat etmeniz gerekiyor. Süper marketlerin kırtasiye malzemeleri kampanyaları da artık başlıyor.

CE belgesine sahip olan ürünleri almalısınız. CE belgesi, ürünün Avrupa Birliği standartlarına uygun olduğunu ve güvenilir olduğunu, çocuklara zarar vermeyeceğini gösteriyor. EN 71 ibaresi de genelde oyuncaklar üzerinde oluyor. EN 71, çocukların sağlığı için zararlı madde içermeyen, küçük parçaları olmayan oyuncakların üzerinde bulunuyor.

Güvenilir markaları, boyasız ürünler tercih edilmeli. Plastiğin eritilerek yapıldığı ürünler de kanserojen tehlike taşıyor. Plastiğin yoğun olduğu ürünler çocuklarda başta kısırlık olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Azo boyar madde tekstil, deri ve plastik ürünlerin boyanmasında kullanılan ve kanserojen içeren bir madde. Fitalat denilen madde ise çocuklar için çok tehlikeli. Fitalat, ileride çocukların üreme hormonlarına zarar verebilecek ya da tamamen bozabilecek maddeler içeriyor.

Çocuklarımız değerlidir, maddi durumlar yüzünden onların sağlığıyla oynamayalım. Ucuz aldığınız ürünlerin bedeli ağır olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir