Neden Ter Kokuyorsunuz?

Her sağlıklı insan terler ancak herkesin teri kötü kokmaz. Bazıları türlü türlü parfümleri, deodorantları kullansa da kötü kokuan kurtulamaz hatta ter kokusuyla birlikte daha da katlanılamaz bir kokuya dönüşür.

Ter kokusunun birçok nedeni olabilir. Stresten dolayı oluşan terin, apokrin olarak adlandırılan bir tür ter bezi tarafından oluşturulmuş olmasıdır. Apokrin bezleri daha az sulu ter üretirken, bakteriler deyağlar ile proteinleri birbirine karıştırmak için çalışır. Bu beslenme çılgınlığı koku üretilmesine neden olur.

Çoğu kadın rahat ettikleri sutyen sayısının azlığından dolayı sutyenlerini birçok defa (ve yıkamadan) giyiyor. Koku tutan ve terlemeye meyilli bir bölgede tenle temas ettiğinden dolayı sutyenlerinizi düşündüğünüzden daha sık yıkamanız gerekir ve bunu ihmal ettiğinizde kötü kokuların oluşmasına sebep olabilirsiniz.

Alkol kanınıza karışıp vücudunuzda gezinmeye başladıkça birazı gözeneklerden ve çoğu da açık olarak nefes yoluyla olmak üzere dışarı sızar. Ne tür alkol kullandığınızın pek önemi yok, vücudunuz alkolü özümsemeye başladığında hepsi aynı şekilde kokar.

Diyabet tedavi edilmediği takdirde, diabetik ketoasidoz olarak isimlendirilen bir hastalık yaşanabilir. Yeterli insülin olmadığında vücut yağ yakmaya başlar, bu da vücutta ketonların oluşmasına neden olur. Bu oluşumlar vücut kokusunun değişmesine yol açabilir ve artık bir doktora görünme zamanı geldiğinin bir işareti olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir