Mor Domates Nedir?

Yurt dışında mor domates çok tüketiliyor. Ülkemizde de Antalya’da  Büşra Yapıcı adlı tohumculuk firması sahibi mühendis Rusya’dan gelen talep üzerine mor domates üretmeye başladı.  %100 yerli tohum olduğunu da ekledi. Gelecek yıl mor domates ihracatına da başlanıyor.

Mor domatesin farklı bir aroma ve tadı var ve raf ömrü çok daha uzun. Aslında mor domates yumuşak ve tadı çok iyi değilken Ziraat Mühendisi Büşra Yapıcı ıslah çalışması yaptı ve tohumları satışa sundu. Islah çalışması sonucunda farklı bir aroma ve uzun raf ömrü sunuldu. Domates hafif morardığı zaman hasat ediliyor ve bu sayede 45-50 gün sonra daha yenilebiliyor. Renk koyulaştıkça tadı da güzelleşiyor.

Yurtiçinde de mor domatesin çok sevileceğini anlatan Yapıcı,  “İlk üretimi yaptıktan sonra çevremdeki ev hanımlarına domatesi tattırdım. 10 kadından 9’u tadını çok beğendi. Sadece biri rengini beğenmediği için tadına bakmadı” şeklinde açıklama yaptı. Normal domateslerle aynı fiyatta olacak.

Mor domates’în GDO’lu olarak isimlendirildiğini duyduk. İçinde “antosiyanin” adlı bir antioksidan pigmenti bulunduğu söylenen bu mor domateslerin hem kansere iyi geldiği hem de ağrı kesici, ateş düşürücü özelliği bulunduğu iddia ediliyor.

Hüseyin Can ÇALIŞAN
Yayın Yönetmeni
info@kadinbakisi.com
https://twitter.com/hcancalisan

mor-domates

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir