Merkez Bankası Başkanı İlk Defa Kadın Mı Olacak?

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile yola devam etmek istemeyen Şimşek’in kafasındaki isminse yurt dışında önemli bir finans kariyerine sahip olan Hafize Gaye Erkan olduğu ve Şimşek’in bugün genç ekonomistle bugün Ankara’da bir araya geldiği öğrenildi. Erkan’ın kısa süre içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edileceği ve atanması halinde Merkez Bankası tarihindeki ilk kadın başkan olacak.

hafize gaye erkan

Erkan, İstanbul Erkek Lisesi’nden ikincilikle mezun oldu ve üniversite sınavında başarı elde ederek 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne 26. sırada yerleşti. Mezuniyetinin ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitimine devam etti ve finans alanında kariyer yapmaya başladı. Farklı finans danışmanlık firmalarında ve bir bankada üst düzey yönetici olarak görev aldı. Genç ekonomistler arasında dikkat çeken bir isim olarak çeşitli ekonomi dergileri tarafından gösterildi.

Erkan’a, aralarında Stanford, Princeton, Boston, Cornell ve California’nın bulunduğu 9 üniversiteden burs teklifleri geldi. Princeton’ı tercih etti ve “Onursal Doktora” bursu ile desteklenerek Princeton Üniversitesi’ne kabul edildi. Bu bursun karşılığında bir ev, aylık 3.200 dolar cep harçlığı ve ABD Ulusal Bilim Vakfı’ndan sınırsız bir araştırma bütçesi imkanı elde etti. Erkan, Princeton’da iki yıllık doktora programını bir yılda tamamlayan ilk öğrenci oldu ve bu başarıyla “en genç finans profesörü” unvanını kazandı.

Daha sonra Harvard Business School’da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik üzerine iki eğitim programını başarıyla tamamladı. Eğitimini Princeton’da tamamladıktan sonra 2005 yılında Goldman Sachs’ta çalışmaya başladı. Burada yaklaşık 9 yıl boyunca görev yaptı ve ardından sorunlar yaşadığı bir dönemde First Republic Bank adlı devlet yönetimine geçmiş bir bankada yönetici olarak çalışmaya başladı. Bankada önemli bir kariyer elde etti ve bankanın fonlarının neredeyse 10 kat büyümesinde önemli bir rol oynadı. Bu sayede bankanın üst düzey yöneticilerinden biri oldu.

Erkan ayrıca ABD merkezli mücevher şirketi Tiffany & Co.’da iki yıl boyunca yönetim kurulu üyeliği yaptı ve hala küresel finans danışmanlık şirketi Marsh McLennan’da yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir