Menstrual Kap Nedir?

Menstrüasyon olarak da ifade edilebilen regl, kadınların üreme hormonlarının aylık döngüsü sayesinde, rahim içinde oluşan dokuların kan şeklinde vücuttan dışarı atılmasıdır. Her ay yaşanan rahim içi kanamalarıdır. Bu döngü menopoz dönemine kadar devam eder. Menopoz ile beraber regl dönemi de sona ermektedir. Halk arasında adet, aybaşı gibi isimlerle anılsa da regl; utanmayı, sosyal yaşamda toplumdan saklamayı gerektiren bir durum değildir. Regl ergenlik döneminde yaşanmaya başlar, menopoza kadar devam eder. Düzenli bir şekilde görülmesi sağlıklı kabul edilir.

Regl döneminde hijyenik pedler, tamponlar kullanılır. Şimdi son trend ise adet kabı diye de tabir edilen menstrual kaplar.
Üretici firması şu şekilde tanımlama yapıyor: “Lunette ped veya tampona benzemez. Özgür ol derken reklamlarda yapmacık bir şekilde zıplayan kızlar gibi değil, gerçek bir özgürlük hissetmeniz için tasarladı. Evet, tabii ki, yüzmek dahil.Lunette, doğru yerleştirildiği sürece varlığını hissettirmez. Artı, regl zamanında hani ani bir akıntı hissi ile panikleyip bir hışım tuvalete gider veya heryeri batırdığınızı düşünerek psikolojik bir bunalıma girersiniz ya, işte o his Lunette’de yok.”

menstrual kap adet

Menstrual kap nasıl kullanılır?
Bu kaplar denizde, havuzda da kullanılabilir. Ömürleri düzenli kullanıldığında 5 yıl olabiliyor. Her kullanımdan sonra temizleniyor. Bakire olanların ya kullanmaması ya da çok dikkatli kullanmaları gerekiyor. Sürekli olarak değiştirmenize gerek yok, 12 saat çıkarmadan kullanabilirsiniz.

adetkabi kullanimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir