İyontoforez Nedir?

İyontoforez, elektrik akımı kullanarak topikal iyonize ilacın cilde uygulanmasıdır. İyontoforez Nedir ? Aşırı terleme hastalığı yani Hiperhidroz hastalarında oldukça etkili olabilmektedir. Genellikle el ve ayak terlemesi için kullanılmakta olsa da uygun araçlar mevcut olduğunda koltuk altı terlemesi için de kullanılabilir.

Ameliyat olmadan el, ayak terlemesinden kurtulmak isteyenler için uygun bir yöntemdir. İnce bir film tabaka oluşturulmakta ve ter bezlerinin kanalını tıkanmaktadır. Bu sayede ter bezindeki elektriksel değişiklik ter salgılamasını bozmaktadır. Ortalama 10 seans uygulanmaktadır ve %85 oranında şikayetlerin azaldığı bilinmektedir.

Kuruluk, çatlak, kızarıklık gibi çok az yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler de cildin nemlendirilmesiyle birlikte ortadan kolayca kaldırılabilir. Seanslar ortalama 20 dakika sürmekte ve bu sürede sabırlı olunması gerekmektedir. Terleme bu uygulama yapıldıktan bir süre süre sonra tekrarlayabilmektedir. Cihaz satın alınarak evde de yapılabildiği gibi uygulama merkezleri ve doktor ortamında uygulanmaktadır. Uygulama eğitimini alan bir kişi tarafından yapılmalıdır çünkü yanlış bir uygulama yararlı olmadığı gibi zararlı olabilecektir. Hamilelerde, kalp cihazı veya önemli metal implant bulunan kişilerde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Birçok insan bu uygulamayı yapmaktan elektrik çarpması olabileceği korkusuyla çekinmektedir. Kullanılan akım çok düşük olduğu için zararsızdır. Bu yöntem sorunu kökten çözebilecek bir yöntem değildir ve belirli aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir. Farklı yöntemler veya ameliyat kesin çözüm olabilmektedir ancak cerrahi bir müdahaleden kaçınan insanların sayısı da oldukça fazladır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir