Hazır Meyve Çaylarının Yapılışı

Fabrikalarda çeşitli işlemlerden geçen meyvelerin market raflarına gelene kadar nerelerden geçtiğini hiç düşündünüz mü?
Elma, böğürtlen, kayısı, limon, erik, kivi gibi çeşitlerini bulabileceğiniz meyve çaylarının temizliğinden hiç şüphe duydunuz mu? Göz görmeyince gönül katlansa da biraz düşünmekte fayda var.

Meyvelerin yetiştiği yerlere giden üretici firmalar, daha önceden anlaşmış oldukları çiftçilerden önceden hazırlanmış olan meyveleri almaya giderler. Hijyenik olmayan koşullarda çiftçilerin kendi imkanlarıyla yerlere, çatılara sererek kuruttuğu meyveleri alıp fabrikalara götürürler. Günlerce toz ve haşerelere maruz kalan meyveler bazı işlemlerden geçirilerek çay haline getirilir.
Hazır çay paketlerinin süslü görüntüsü tüketicileri kendine çekerek satışlara fayda sağlamaktadır.

Kayısının bağırsak çalıştırma özelliği, diğer meyvelerin vitaminleri ve zayıflatıcı, ferahlatıcı özellikleriyle birleşince de tadından yenmez bir hale gelmektedir. Çayları kullanarak zayıflamaya çalışan hanımlar veya beylerin bunlardan pek azı haberdardır.

Meyve Çaylarının Faydaları Nelerdir?
Elma içinde dolayısıyla çayında bulunan yüksek flavonoid içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiği gibi kansere karşı vücut direncini de arttırdığı söyleniyor.
Kayısı zengin lif içeriği nedeniyle düzgün bağırsak hareketliliği için oldukça iyidir.
Yüksek oranda C vitamini içeren nar çayı bağışıklık sistemini güçlendirir.
Kivi C vitamini içeriği nedeniyle bir dizi solunum hastalıklarının tedavisinde oldukça başarılı bir hale gelmiştir.
Böğürtlen çayı beta hücrelerinin insülin seviyesini yükseltmede etkili antosiyanin yönünden zengin olan böğürtlen diyabet hastalarında kan şekeri seviyesini korumakta yardımcıdır.
Tabii ki evde kendi yaptığınız meyve çayları..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir