Güveden Korunma Yolları

Mutfakta veya depolarda muhafaza edilen kuru bakliyatlar doğru şekilde saklanmazsa güvelenmesi kaçınılmazdır. Uygun ortamı bulduklarında güve kelebekleri oluşup uçuşmaya başlıyor. Bu çok can sıkıcı bir durum. Kolay bir çözümü var.

Güveden Nasıl Korunulur?
Yiyeceklerde güvelerin oluşmasını engellemiş için öncelikle onları plastik kaplardan ve varsa poşetlerinden çıkarmak gerekir. Cam kavanozda ağzı kapalı olarak saklanmalıdır. Ancak bu tek başına yeterli olmaz ve bir zaman sonra kavanozun içinde bazı oluşumlar görmeye başlarsınız. Kurtçuk halinde hayata başlayan güveler zamanla kelebeğe döner. Ömürleri 6 ay olsa da verdikleri zararlar daha uzun süreli olabilir. Çok sevdiğiniz, hatırası olan kıyafetlerde geri dönülemez hasarlar oluşabilir.

defne bitkisi

Defne Yaprağı ve Güveler
Güvelerin hoşlanmadığı bir bitki olan defneden faydalanabiliriz. Defne yapraklarının aroması güveler tarafından sevilmez. Her kavanozun içine 2-3 defne yaprağı koyarsanız orada güve oluşmaz ve bakliyatlarınızı güvenle saklayabilirsiniz. Yiyeceklere bir koku veya tat geçmesinden endişe etmeyin. Hiçbir fark olmayacak.
Kıyafetlerinizi sakladığınız dolaplarda da aynı çözümü kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir