Gülseren Budayıcıoğlu Dizileri

Gülseren Budayıcıoğlu, 1947 yılında Ankara’da doğan bir doktordur. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü’ne asistan olarak girdikten sonra, 1977’de uzman oldu ve 1982 yılına kadar öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1982 yılında üniversitede doçent olmak üzereyken, tercihini hocalıktan değil, doktorluktan yana yaptı ve üniversiteden ayrıldı. Yıllarca görüştüğü hastalardan yola çıkarak Madalyonun İçi adlı kitabı yazdı. 2005 yılında, Sağlık Bakanlığından ruhsatlı Ankara’nın ilk özel psikiyatri merkezini açtı. 2013 yılında ise Madalyon Psikiyatr Merkezinin Levent Şubesini açtı. Merkezin Suadiye şubesi de bulunuyor. Kitapları sevilerek okundu ve bazı dizilere konu oldu.

gulseren budayicioglu
Doktor Gülseren Budayıcıoğlu

Kırmızı Oda dizisinin konusu
Son olarak Tv8’de yayınlanan Kırmızı Oda isimli dizi, büyük yankı getirdi. Dizide işlenen konular, Madalyonun İçi isimli kitaptan esinlenerek oluşturuldu. İstanbullu Gelin, Doğduğun Ev Kaderindir ve Masumlar Apartmanı dizisi de onun kitaplarından uyarlandı.

Madalyon kliniği benzeri bir klinikte geçen olaylar, karakterlerin yaşadıkları insanlarda derin etkiler bıraktı. Klinikte çalışan doktorlar ve klinik ortamındaki samimiyet çok sevildi. Birbirinden farklı psikolojik sorunları olan hastaların kliniğe gelmeleri, doktorların hastalara olan yaklaşımı, psikiyatr olmak isteyenlere de yol gösterici oluyor.

kirmizi oda dizisi

Dizinin 2. bölümünde, üniversiteyi 1. olarak bitiren Alya isimli hastanın yaşadığı sorunlar ve karakteri kimin canlandırdığı merak edildi. Psikolojik sorunlar yaşayan Alya’yı Melisa Sözen canlandırıyor.

Melisa Sözen kimdir?
6 Temmuz 1985 tarihinde İstanbul’da doğan oyuncu, birçok dizi de filmde oynadı. Boyu da merak edilen oyuncu, 1,69 cm boyundadır.

Madalyon Psikiyatri Merkezi olayı
10 yıldır Madalyon Psikiyatri Merkezi’nde psikolog olarak çalışan 5 psikolog, gazeteci Pınar Öğünç’ün Gazete Duvar’da yayımlanan salgın günlerinde psikologların sorunlarının anlatıldığı yazısını sosyal medyada paylaştıkları için yakın zamanda, işten atıldı. Bundan dolayı diziye tepki gösterenler de bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir