Gacer Buğdayı Nedir

Sadece Kayseri’nin Develi ilçesinde yetişen Gacer buğdayı, zengin lif yapısı nedeniyle kilo aldırmıyor. Bu sebeple de Gacer Ekmeği kilo aldırmayan ekmek olarak da biliniyor. Buğday kana yavaş karıştığı için de yağ tutum oranını azaltıyor.

Zengin protein oranına sahip ve tam organik olması ile diğer ekmeklerden çok daha sağlıklı. Hazmı kolay hale getiren ekmek, kilo problemi olanlar için de yeni bir seçenek olarak biliniyor. Develi’nin sadece 9 köyünde yetişen “Gacer” buğdayı, genetiği değiştirilmemiş olması ve zengin protein içermesi ile dikkatleri çekiyor.

Tanesinin kabuğundan zor ayrılan bir buğday olduğu için 1960’lardan sonra üretimi azalmıştır. Gacerden elde edilen buğday, un ve nişastadan; ekmek, çorba, pilav, dolma, kek ve pekmezle pişirilen dolaz adı verilen tatlının yapılması da mümkündür.

Çok sağlıklı olan ve kilo aldırmadığı belirtilen bu gacer ekmeğini organik ürünler satışı yapan noktalardan temin edebilirsiniz. Çok yaygın olmadığı için kolay ulaşmanız mümkün olmayacaktır. İnternetten de kolayca sipariş verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir