Fırında Tavuk Nasıl Yapılır?

En basit yemekler genelde fırında pişen yemeklerdir. Fırında tavuk pişirmek aslında çok kolaydır. Tavuğu fırında pişirmenin birkaç yolu vardır. Birlikte göz atalım..

Fırın poşeti kullanmak bu yollardan biridir. Fırın poşetleri özeldir, ısıdan etkilenmezler. Bir fırın poşetini alın ve ne tür tavuk pişirmek istiyorsanız yani but, baget, kanat genelde tercih edilir. Fırın poşetinin içine koyun. İstediğiniz baharatları ekleyin. Genelde tavuğa köri, karabiber, kırmızı biber, nane eklenir. Baharatlarla birlikte poşeti çalkalayın. İsteyenler yuvarlak yuvarlak patates kesip ekleyebilir. Tavuk ile birlikte pişen patatesler çok lezzetli olacaktır. Poşetin ağzını iyice kapatın. Çatal veya bıçak yardımıyla poşete ufak delikler açın. Fırın tepsisine poşeti koyun. 200 derecelik fırında 35 dk pişirin. Bu tat biraz haşlama tadında olacaktır. Kendi suyunda pişiyor.

Normal tepside de poşet kullanmadan tavuk pişebilir. Biraz daha üzeri kızarık ve kuru bir tat olacaktır. Yağlanmış tepsiye tavukları önceden baharat ve salçayla harmanlayın. Patatesleri de tavukların üzerine dizin. Salçalı su yapıp tepsinin yarısına gelecek şekilde dökün. 170 derece olan fırında 40 dakika pişirin. Üzeri kızardığında pişecektir.

Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir