Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, daha önceki tecrübelere dayanarak aşık olma korkusuna verilen bir isimdir. Filofobi yaşayan olan bir kişi, hayatında olan bir kişinin varlığında kaygı krizi benzeri bir durum yaşar. Filofobi nedir ?

filofobi asik olma korkusu nedir

Ancak bu durum devam ederse kişinin korku ve kaygıları, duygusal his yaşadığı tüm kişilerden uzaklaşmasına neden olabilir. Bu korkunun çıkış sebebi tam anlamıyla bilinmiyor ancak uzmanlar kişinin başa çıkamadığı acı verici sorunlu bir ayrılık sonucuyla ilişkili olduğuna söylemekte. Her ne nedenle olursa olsun kişinin bu fobinin üstesinden gelmesi ve normal bir hayata dönüp sorunsuz ilişkiler yaşaması mümkün. Aşık olma korkusu nedir ?

Bu fobi bir aşk partneriyle ilişki kurma korkusuyla başlar ama şiddetli ve ileri durumlarda da kişinin arkadaşları, ailesi ve başka kişilerden dahi kaçmasına sebep olabilir.

Filofobi durumu yaşayan bir kişinin bu durumun üstesinden gelmesi tabi ki mümkün Kişiye bu durumdan kurtulması için uygulanabilecek iki tedavi mevcut ve duyarsızlaştırma terapisi ve bilişsel davranış terapisi olarak adlandırılır Bu iki terapi yöntemi birlikte kullanıldığında en fazla etkiyi gösterir. Sistemli duyarsızlaştırma terapisi filofobik kişiyi, o kişi buna hassassızlaşana kadar insanla etkileşime sokar. Terapist, bu etkileşimin benzerini yapmak için bilgisayar kullanır ve kişinin normal yaşam durumuna hazırlanması konusunda faydalı olur.

Bilişsel davranış terapisiyle terapist, filofobik kişinin düşünce dizisini anlayıp fark etmesini sağlar. Sonra, olumsuz düşünceleri zihnine doluşmaya başladığında hasta da fark edip bunları engelleyebilir. Bilişsel davranış terapisinin ardındaki fikir kişinin düşüncelerinin davranışını etkileyebileceğidir. Kişi düşüncelerini takip ederek davranışını ve korktuğu nesneye tepkisini değiştirmeyi öğrenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir