Evde Yapılan Et Konservesi Sağlıklı Mı?

Kurban bayramı yaklaşırken etten konserve yapılabildiğini duyan hanımlar, çok kolay bir şekilde cam kavanozlara konserve yapıp sağlıkla tüketebileceklerini düşünürler. “Et konservesi nasıl yapılır?” diye arama yaparak ilk çıkanları araştırma yapmaksızın okuyarak uygulamaya geçebilirler. Ancak internet ortamında her yazana hemen inanmamak gerekiyor.
Etten konservenin nasıl yapıldığını şöyle tarif ediyorlar:
“Konserve için en uygun kısımlar biftek, but ve pirzola kısımlarıdır. Büyük et parçaları temiz ıslak bir bezle silinir. Sonra kemiklerinden ayrılır. Etlerdeki fazla yağlar kesilerek alınır. Etlerin boyutu kavanozlara uygun olmalıdır. Etlerin konulmasından sonra kalan kısımlara ise küçük parçalar konur. Böylece kavanozda daha az boşluklar kalır. Kavanozlar içerisinde sıcak su bulunan tencerenin içine yerleştirilir. Tenceredeki suyun kavanozların içine girmemesi için kavanozların ağzı sudan 5-6 cm yukarıda olmalıdır. Daha sonra tencere kaynatılmaya başlanır. Kaynatıldıktan sonra kavanozlar dikkatlice sudan çıkarılır ve ağızları sıkıca kapatılır. Daha sonra kavanozlar serin ve rutubetsiz bir yerde muhafaza edilir. ”
Bu cümleleri okuduğunuzda ne kadar basit geliyor öyle değil mi? Uygulandığında kesinlikle o etlerden hayır gelmeyecektir. Etler kokacak hatta kurtlanacaktır. Diyelim ki bozulmadan kaldı. O etleri gönül rahatlığıyla yiyebilir misiniz?

Konserve etler sağlıklı mı?
Uzun süre o kavanozun içinde kalan etler, ev ortamında hazırlandığından dolayı bakterilerin üremesine olanak sağlar. Tüketilmesi çok tehlikelidir. Gıda mühendisleri kesinlikle önermiyor. Lütfen denemeyin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir