Ekşi Mayanın Faydaları

Ekşi maya insanlık tarihi kadar eski bir mayadır. Bu maya ile yapılan ekmek insanlık tarihi boyunca en çok tüketilen besinlerden biri olmuştur.

Buğday tanesinde bulunan glüten ile birleşerek kabarma bağlanmaktadır. Maya bir tür mantar çeşidi olup tek hücreli bir organizmadır. 5000 yıldır bilinen bir yöntem olan ekşi maya iklim ve coğrafyalara göre değişiklik göstermektedir. Bekletilen hamur iki katı bir hacme kavuşmaktadır. Mayalanma ve şişme ile birlikte süngerimsi bir yapı oluşur. Evde ekşi mayalı ekmek yapmak mümkün olabilirken hazır almak da mümkündür. Evde ekşi maya dahi yapılabilir ancak meşakkatlidir, hazır maya satın alınarak kolaylıkla ekmek yapabilirsiniz.

Peki ekşi mayanın faydaları nelerdir ?
Ekşi maya ile yapılan ekmek diğer ekmek çeşitlerine oranla daha geç bayatlamaktadır.
İçeriğinde bulunan yararlı bakteriler ve mantarlar ekmeğin çok daha lezzetli olmasını sağlamaktadır.
Elde edilen maya, doğal ve saftır. Hiçbir kimyasal içermez ve organik bir besindir.
Sindirimi kolay olan ekşi mayalı ekmek, özellikle sindirim problemi yaşayanların için tavsiye edilir. Şişkinlik yapmaz.
Glisemik indeksi düşük olan ekşi mayalı ekmek, mideyi hemen terk etmez ve kan şekerini yavaş yavaş yükseltir. Özellikle tam buğday, çavdar ve kepekli un ile hazırlanan ekşi mayalı ekmek çeşitleri yüksek lif içermesi nedeniyle uzun süre tok tutar. Ayrıca bağırsak hareketlerini hızlandırıp kabızlığı önlemektedir.
Vitamin ve mineral bakımından zengin olan ekşi mayalı ekmek, bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıklara karşı vücudu korur.
Uzun süre mayalanma işlemine maruz kaldığı için herhangi bir alerjen madde içermez. Özellikle glüten alerjisi bulunanların kullanıma uygun olması sebebiyle tercih edilebilecek bir besindir.
Yüksek oranda protein, B vitaminleri, selenyum, magnezyum, çinko, demir içermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir