Dualı Tatlı Diğer Adıyla Duvalı Tatlı

Bursa’nın Orhangazi ilçesinde “Duvalı Tatlı” adıyla 21 yıldır üretilen ancak şimdilerde çok daha tanınan bir tatlı var. Türkiye’nin her yerine kargo ile gönderilen bu tatlının tarifini 18 yıllık ustaları dahi bilmiyor. Sadece baba-oğul tatlının tarifini biliyor ve başka kimseye de söylenmiyor. Kendine has tadı ve özel formülü olan bu tatlının isminin hikayesi ise oldukça ilginç.

duali tatli nedir

Babası ile müşteri arasında geçen bir olaydan dolayı dualı tatlı deniliyor ve hikaye şu şekilde:
“Biz tarifi kimseyle paylaşmıyoruz. 21 yıl önce müşterilerden biri, babam tatlıyı yaparken mutfağa giriyor. ‘Abi seni yakaladım’ diyor, babam da espriyi sever, ocağın altını kapatıp başlıyor kazanın karşısında dua etmeye. Müşteri, ‘Abi ne yapıyorsun?’ diyor. Babam da ‘Tatlının duasını okuyorum’ diyor. Müşterimiz buna inanıyor. O zamanlar masalarımızda kartlar vardı, müşteriler yorumlarını yazıp bırakıyorlardı. Müşterimiz bu kartlara ‘Dualı tatlıyı yemeden sakın gitmeyin’ yazdı. Her gören merak etti ve tadına baktı. Böylece dualı tatlı olarak ün yaptı. Gelen yemek istedi, duyan adresine talep etti. Tatlıya tescili ‘dua’ adına alamadık, araya ‘v’ koyduk ‘Duvalı tatlı’ oldu. 2004 yılında bu isimle tatlımızı tescillettik.”

Bursa’ya yolunuz düşerse buraya mutlaka uğrayıp yemeklerini yiyip üzerine de Dualı Tatlı’yı yemenizi tavsiye ederiz. İnternetten sipariş vererek de bu eşsiz lezzeti tadabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir