Diş Macunundaki Tehlike: Florid!

Dişlerimizin sağlıklı olması için düzenli olarak fırçalamaya çalışırız. Diş macununun zararlı olma ihtimali belki de sizin de aklınıza gelmemiştir. Diş macunlarının birçoğu diş çürümesini engellemesi nedeniyle florid içeriyor ve bu da zararlı bir maddedir. Diş macununun yanı sıra bazı ülkelerde koruyucu özelliğinden dolayı şehir şebekesine florür katılmaktadır. Ülkemizde bu durum söz konusu değildir. Ülkemizde bazı şehirlerde şehir şebekesinde doğal florür bulunmaktadır. Yani burada üretilen endüstriyel gıda ürünleri içinde dahi florür bulunmaktadır. Yani florürken korunmak pek de kolay değildir.

Florid’in en önemli zararı zeka geriliğine sebep olmasıdır. Özellikle küçük çocukların florid içeren diş macunlarınını kullanmasına izin vermemelisiniz. Florid maddesinin diş sağlığını bozduğu biliniyor. Aşırı miktarda florid, diş sararmasına, mine tabakasında çukur oluşmasına sebep olmaktadır. Florid’in birçok organda yıkıcı etkide bulunduğu, kemik kanserine yol açtığı, erken yaşlanmaya sebep olduğu yazılmaktadır.

Florid doğal ve kimyasal olarak iki çeşittir. İnsan yapımı olan ve kimi yerlerde şebeke sularına karıştırılan florid sodyum floriddir. Bu florid; alüminyum, çelik, çimento, fosfat ve nükleer silah üretiminde oluşan kimyevi bir yan üründür. Satılan floridsiz diş macunları mevcut. Özellikle bitkisel diş macunu kullanmak çok daha iyi olacaktır. Küçük çocuklara gerekli eğitim verilmeli ve yutmanın önüne geçilmesi gereklidir. Eğer ki yutmaya devam ettiğini düşünüyorsanız buna uygun bir macun almanız gereklidir. Yutulmadan fırçalanıp çıkarılan florid dahi güvenli bulunmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir