Diş Fırçalarının Dezenfektasyonu

Diş fırçaları bakteri üretimine çok açık alanlardır. Fırçaları kullandıktan sonra mutlaka iyice temizlemek gerekir. Suyun içinde bekletmek ya da sürekli aynı kabı temizlemeden kullanmak doğru değil. Özellikle de çocukların diş fırçalama alışkanlıklarını kazanabilmesi için ayrı bir özen gösterilmeli. Mikrop kapmaya en yakın oldukları dönemlerde hastalıkları diş fırçasından kapmasını istemeyiz.

Diş fırçalarının dezenfekte edilmesi konusunda birkaç farklı fikir var. Kimileri ilaçlı sularda bekletiyor. Diş fırçaları için ayrı olarak satılan dezenfekte makineleri var. Bunları da alıp sırf çocuklarınız için kullanabilirsiniz. Ayrıca fiş fırçalarının kullandıktan sonra derin dondurucuda bekletilerek dezenfekte edilmeye çalışıldığını da gördük. Bu anlamda yarar sağlanabilir mi bilemiyoruz ancak paylaşmak istedik. Sağlıklı günler..

Not:   Kimileri fırçayı ıslattıktan sonra fırçalamaya başlıyor. Islatmaya hiç gerek yok, ıslatıldığında temizleyici özelliği azalıyor. Bezelye tanesi kadar diş macunu kuru diş fırçasına sıkılarak fırçalamaya başlayabilirsiniz. Diş fırçası 6 ay gibi bir süreden fazla da kullanılmamalıdır. Sürekli aynı fırçayı kullanmak çok riskli bir durumdur ve uzun süre aynı diş fırçası kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir