Demirdöküm Tencerelerde Pişen Yemeğe Demir Geçer Mi?

Demir eksikliği, insanlarda çok sık görülen bir sorundur. Vücutta yeterince demir bulunmaması, halk arasında kansızlık olarak da adlandırılır. Yanlış diyet ve beslenme şekli, aşırı derece işlenmiş gıda tüketimi, kadınlardaki fazla adet kanamaları, çocukların erken dönemde anne sütü yerine inek sütüne başlatılması, aşırı kafeinli ürünler, kahve ve çay tüketimi, folik asit ve B12 vitamini eksikliği gibi nedenlerden kaynaklı olabilir.

Orijinal demirdöküm tencerelerde pişirilen yemeklerin içine bir miktar demir geçtiği söyleniyor. Yani yemekler, iyi bir döküm tencerede pişerse, ev ahalisinin kansızlık sıkıntısı en aza iniyor veya tamamen yok oluyor. Aynı zamanda bu tencerelerde pişen yemeklerin daha lezzetli olduğu, farklı bir tat oluşturduğu da iddia ediliyor. Ham döküm tencereler, diğer tencerelere göre girintili çıkıntılı olabilir. Görüntüleri kusursuz değildir. Kaplama olmadığı için bozulmazlar.

demirdokumtencere

Demirdöküm Tencerelerde Pişen Yemeklerde Demir Var Mıdır?

Bu tencerelerde kanserojen madde bulunmadığı biliniyor. Yemekler daha kolay pişerken, ısı kaybı da en aza iniyor. Hem ocakta hem fırında kullanılabilen tencereler, o kadar uzun ömürlü ki, torunlarınıza miras bırakabilirsiniz. Tek zor tarafı ise diğer tencerelere göre ağır olması.

Dökme demir ürünlerde pişen yemeklere bir miktar demir geçişi olur. Demir, kansızlık ve demir eksikliği problemleri üzerine çok etkilidir. Vücudumuzdaki demir,maden olarak bildiğimiz demir ile aynı özelliktedir. Dolayısıyla dışarıdan alınan demir ile bu eksiklik rahatlıkla giderilebilir.

Bu konuda bilimsel makalelere dayanılarak oluşturulmuş yazıları “ham dökümden geçen demir” diye aratarak bulabilirsiniz.

Demirdöküm tencere bulaşık makinesinde yıkanır mı?
Demirdöküm tencerelerin elde yıkanması gerekiyor. Bulaşık makinesinde yıkamak tencereye zarar verebilir. Zaten teflon ve granit tencereler de makinede yıkanmıyor.

Demirdöküm tencere fiyatları ise diğerlerine göre biraz pahalı gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir