Dağınık İnsanlar Daha Zeki

Dağınık olmayı sevenlerin disiplinsiz olmadığı, daha zeki ve yaratıcı oldukları artık ıspatlandı…

İşyerinde masası düzensiz olan insanlar düzensiz oldukları için eleştirilirler. Evlerinde de odası dağınık ve pasaklı olanlar tembel olarak eleştirilir. Fakat psikoloji bu insanlar için çok daha farklı düşünüyor. Yapılan araştırmalar sonucunda dağınıklığın yaratıcılıkla orantılı olduğu sonucu ortaya çıktı. Dağınık insanlar aslında tembel değil, beyinleri daha farklı çalışıyor ve daha çalışkan insanlar.

Minnesota Üniversitesi’nde Kathleen Voh’un yaptığı araştırmalar, dağınık insanlarla ilgili genel düşüncenin yanlış olabileceğini düşünüyor. Aslında düzene uyanlar sıradan insanlar ve sürekli düzenli olmak için çabalıyor. Yaratıcı insanlar ise kendi kurallarını belirliyor ve bu kurallara göre masalarını düzenliyor. Dışarıdan bakanlar için dağınık gözükse de aslında yaratıcı insanların düşünmesini sağlıyor.

Dağınıklık yaratıcılıktır

Yaratıcı insanların beyinleri çok daha farklı bir şekilde çalıştığı için dağınıklık onları zihinlerini yansıtıyor. Dağınık insanlar o anda aklında olan işi ya da objeyi karşılarında görmek istiyor. Bu dağınıklık beyinde birleştiriliyor ve düzenli insanlara göre daha yaratıcı işler ortaya koyulabiliyor. Dağınıklığıyla ünlü Albert Einstein’in bu konuda gelen bir soruya verdiği cevap aslında olayı örnekliyor. Einstein, “masalar beynimizin içini yansıtıyorsa, masamızın üstü boşsa ne düşünmemizi bekliyorsunuz?” diyerek bu psikolojik bulguyu yıllar önce açıklamış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir